Jakie korzyści może przynieść faktoring?

Wielu przedsiębiorców z rezerwą podchodzi do usług takich jak faktoring. Wynika to przede wszystkim z tego, że nazwa ta często niewiele mówi potencjalnym klientom – nie jest jeszcze tak zakorzeniona w świadomości przedsiębiorców, jak kredyty czy pożyczki reklamowane niemal na każdym kroku. 

Kluczowe w kontekście tego, czy warto wybrać faktoring jako następną formę finansowania dla Twojego biznesu, powinny być twarde dane. Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie: jakie korzyści może przynieść faktoring? Co Twoja firma może zyskać dzięki temu, że skorzysta z faktoringu? 

Czym jest i jak działa faktoring?

Charakterystyczną cechą transparentnych i wiarygodnych usług finansowych jest możliwość łatwego wyjaśnienia zasady ich działania. Faktoring spełnia te warunki – jest prostą usługą, którą można opisać w zaledwie kilku punktach.

Po pierwsze: faktoring pozwala sfinansować (sprzedać) faktury, które przedsiębiorca wystawia swoim kontrahentom. Nabywcą wierzytelności jest faktor (firma świadcząca usługę faktoringu).

Po drugie: faktoring można załatwić online – bez dojeżdżania do placówki firmy, oczekiwania w kolejkach i tracenia czasu. Wystarczy złożyć wniosek online na stronie faktora, a następnie zaakceptować warunki umowy kodem SMS.

Po trzecie: faktoring jest dostępny dla wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od branży, w jakiej działają, czy tego, jak długo są obecne na rynku.

Po czwarte: dzięki faktoringowi możesz uzyskać finansowanie aż do miliona złotych w formie odnawialnego limitu faktoringowego, a gotówka za każdą zgłoszoną do finansowania fakturę trafi na konto Twojej firmy natychmiast.

Po piąte: koszty faktoringu łatwo oszacować dzięki temu, że faktorzy udostępniają na swoich stronach internetowych kalkulatory. Wystarczy wpisać, jakiego limitu potrzebujesz, aby zobaczyć, ile zapłacisz za usługę w skali miesiąca.

Co zyskujesz dzięki faktoringowi?

Istnieje wiele korzyści z faktoringu, a to, która z nich jest najważniejsza, zależy od profilu Twojej firmy i aktualnych potrzeb. 

Szybko i skutecznie

Na szczególną uwagę z pewnością zasługuje szybkość realizacji usługi – decyzja, czy faktor przyzna Twojej firmie finansowanie, zapada zwykle w ciągu 48 godzin, a po dodaniu faktury do Strefy klienta, pieniądze z tytułu wystawionego dokumentu otrzymasz od razu na konto firmowe. Dzięki temu możesz błyskawicznie zareagować na ryzyko wystąpienia zatoru płatniczego. Jeżeli tylko pojawi się niepokojący sygnał, możesz szybko rozpocząć proces faktoringu i równie szybko go sfinalizować.

Ubezpieczenia i przeniesienie ryzyka

Faktoring pozwala uzyskać dostęp do pieniędzy od kontrahentów, na które oczekujemy. Dzięki usługom dodatkowym, takim jak ubezpieczenia należności czy przeniesienie ryzyka niewypłacalności, możesz mieć pewność, że nie tylko otrzymasz pieniądze od razu, ale też środki z faktury trafią na konto faktora i odnowią Twój limit. 

Płynność finansowa bez przeszkód

Skorzystanie z faktoringu pozwala przywrócić firmie płynność finansową. Zamiast czekać, aż kontrahenci zdecydują się uregulować należności, możesz otrzymać środki natychmiast i wydać je na potrzeby Twojej firmy – wypłacenie wynagrodzeń, zakup potrzebnych materiałów czy inwestycje.

Redakcja eliterent.pl