Usługi dodatkowe oferowane przez firmy kurierskie

Standardowy transport przesyłki to nie jedyna usługa, jaką oferują firmy kurierskie. Pozwalają one między innymi skrócić czas niezbędny do transportu przesyłki, ale nie tylko. Z jakich komplementarnych usług możemy skorzystać?

Dostawa w określonych ramach czasowych

Z reguły dostawa kurierska działa na prostych zasadach: osoby pracujące w centrum logistycznym wyznaczają kurierowi określone rewiry oraz ich kolejność, która ma być najbardziej ekonomiczna. Potem kurier wyrusza z autem pełnym przesyłek i doręcza je w odpowiedniej kolejności, jednak w takim przypadku wybór godziny doręczenia jest niemożliwy. Zdarza się, że firma kurierska podaje przybliżony czas doręczenia paczki, jednak są to kilkugodzinne przedziały, na które nie mamy wpływu i nie znamy ich przed dniem doręczenia przesyłki.

Dopłacając dodatkowo, możemy wybrać ramy czasowe, w których kurier dotrze do nas z przesyłką. To sprawia, że tanie przesyłki kurierskie są nieco droższe, jednak daje pewność, że paczka dotrze wtedy, kiedy odbiorca jest w domu – na przykład w godzinach przedpołudniowych lub wieczornych. Tego rodzaju dodatkową usługę oferuje niemalże każdy kurier, a co za tym idzie – także każdy broker usług kurierskich.

Podwyższone ubezpieczenie przesyłki

Kolejną usługą dodatkową, z której można skorzystać podczas nadawania paczki, jest podwyższone ubezpieczenie przesyłki. Oferuje je niemalże każdy kurier online i zdecydowanie warto wybrać tę opcję gdy wiemy, że wartość przesyłki, którą nadajemy, przekracza kwotę, jaką można uzyskać w przypadku zagubienia lub zniszczenia paczki bez wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.

Opłata za pobraniem

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, jednak możliwość opłacenia przesyłki przy jej odbiorze również jest usługą komplementarną. Co do zasady bowiem kurier odpowiada za doręczenie przesyłki, a nie pobranie opłaty za nią. Często zdarza się jednak (zwłaszcza w przypadku sklepów online), że klient jest zainteresowany możliwością zapłacenia za towar przy odbiorze. To właśnie sklepy online oferują tego rodzaju usługi komplementarne.

Potwierdzenie doręczenia przesyłki (dla nadawcy)

Tego rodzaju usługa komplementarna może być przydatna, gdy chcemy mieć dowód na to, że paczka dotarła do odbiorcy. Dzięki potwierdzeniu doręczenia, mamy pewność, że przesyłka została doręczona.

Powiadomienie e-mailowe bądź smsowe o planowanej dostawie

Jedną z usług dodatkowych jest także możliwość wysłania smsowego bądź mailowego powiadomienia o planowanym terminie dostawy. Z reguły taka wiadomość jest wysyłana w dniu planowanego doręczenia z samego rana lub dzień wcześniej, przy czym wówczas informacja ogranicza się do wiadomości, że planowana jest dostawa kolejnego dnia roboczego. To rozwiązanie bardzo często stosowane przez sklepy, gdyż w przypadku dużych punktów online trudno o 100% pewność, kiedy paczka zostanie nadana. Uzyskanie informacji o planowanym terminie doręczenia ułatwia zaplanowanie dnia przez odbiorcę i sprawia, że szansa na to, że będzie czekał na kuriera jest zdecydowanie większa.

Doręczenie paczki w weekend

Kolejną opcją, która z pewnością przypadnie do gustu osobom prowadzącym nieregularny tryb życia, jest możliwość doręczenia przesyłki w sobotę. Niekiedy, broker usług kurierskich (lub kurier) daje również możliwość wyboru dostawy w niedzielę, choć są to zdecydowanie rzadsze sytuacje.

Doręczenie do rąk własnych

Co do zasady, firmy kurierskie doręczają przesyłkę pełnoletniej osobie znajdującej się pod podanym adresem. Można jednak wykupić usługę, zgodnie z którą paczka zostanie przekazana tylko i wyłącznie jej adresatowi, co może być szczególnie istotne np. w przypadku przesyłania poufnych dokumentów.

Redakcja eliterent.pl