Montaż radia samochodowego krok po kroku

Odbiornik radiowy w aucie jest najprostszym sposobem, aby uzyskać dostęp do ulubionej muzyki. Wybranie porządnego radia samochodowego to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby prawidłowo je zamontować co wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem.

Wybór odpowiedniego radia

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, aby wybrać radio, które pasować będzie do konkretnego modelu samochodu. W dzisiejszych czasach producenci oferują dwa główne rozmiary radioodtwarzaczy do samochodów. Największym zainteresowaniem cieszy się 1-DIN, czyli klasyczne radia o standardowych wymiarach 50 x 180 x 160 mm. Można wyróżnić również rozmiar 2-DIN, który dostosowany jest nie tylko do radia, ale również do stacji multimedialnych. 2-DIN jak sama nazwa wskazuje wyróżnia się dwa razy większą wysokością. Kieszenie na tego typu radioodtwarzacze zazwyczaj spotkać można w autach klasy średniej lub wyższej.

Montaż radia samochodowego od a do z

Przed zamontowaniem nowego radia samochodowego warto dokładnie zapoznać się z instrukcją podaną przez producenta. Wszystkie przewody należy połączyć zgodnie z kolorowymi oznaczeniami, dzięki czemu trudno o pomyłkę. Warto jednak wspomnieć o tym, że w niektórych modelach samochodów kolory przewodów z radia i samego auta mogą nieco się różnić. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie zamontować radio, powinny skorzystać z pomocy specjalisty.

Jakie przewody ma radio samochodowe?

Za zasilanie w radiach samochodowych odpowiada oczywiście masa zasilania, która przeważnie oznaczana jest kolorem czarnym albo brązowym. Masa zasilania poprowadzona jest bezpośrednio do klemy ujemnej akumulatora. Za podtrzymywanie zasilania (+12V) odpowiada przewód żółty, czerwony albo pomarańczowy. Przewody te poprowadzone są z kolei bezpośrednio do klemy dodatniej akumulatora. Jeżeli chodzi o główne zasilanie (tzw. power), to odpowiada za nie przewód czerwony albo pomarańczowy. Przewody tego typu podłącza się z kolei do klemy dodatniej akumulatora.

Podłączenie głośników

Najtrudniejszym zadaniem jest oczywiście podłączenie głośników do radia samochodowego. W tym konkretnym zadaniu także należy zwrócić szczególną uwagę na kolor przewodów. Jeżeli chodzi o podłączenie tylko jednego głośnika pojedynczego, to odpowiadają za nie dwa przewody w identycznym kolorze. Szare przewody przeznaczone są zazwyczaj do głośnika prawego przedniego, biały do głośnika lewego przedniego, zielony do głośnika tylnego lewego, a fioletowy do głośnika tylnego prawego. Montaż radia samochodowego wymaga dużej precyzji, dlatego też uważać należy na to, aby poszczególne przewody nie stykały się ze sobą. Zetknięcie ze sobą zasilania i masy może niestety doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzmacniacza mocy.

Redakcja eliterent.pl