Na co zwrócić uwagę wybierając światła w samochodzie?

Profesjonalne światła w samochodzie nie tylko znacząco podnoszą komfort jazdy, ale co najważniejsze ich kluczowym zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa. Podczas okresowych przeglądów oświetlenia należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów.

O czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że światła samochodowe tego samego rodzaju muszą zawsze świecić z identyczną mocą. Szczególną uwagę należy zwrócić na światła mijania, które koniecznie muszą być asymetryczne i odpowiednio ustawione. Wszelkie korekty najłatwiej dokonać na stacji kontroli pojazdów. Światła mijania powinny zapewnić odpowiednio wyraźną granicę światła i cienia. Opisane elementy mają bezpośredni wpływ na zużycie reflektora. Doświadczeni mechanicy zalecają, aby lampy sygnalizacyjne i reflektory wymieniać parami, dzięki czemu zawsze świecić będą identyczną mocą.

Cenne wskazówki dotyczące oświetlenia samochodowego

Wszystkie światła w samochodzie mają dokładnie określone przeznaczenie, co do pełnionych przez nich funkcji. Z praktycznego punkt uwidzenia oznacza to, że nie można samodzielnie dokonać zmian przeznaczenia świateł. Jeżeli chodzi o reflektory świateł przeciwmgłowych, to oczywiście nie można ich przerobić do pełnienia funkcji zwykłych świateł do jazdy dziennej. Dużym błędem jest nawet najmniejsze ingerowanie w rodzaj głównego źródła światła, które jest zaprojektowane dla danego reflektora. Niestety wielu kierowców przerabia żarówki halogenowe tak, aby pracowały z żarnikami ksenonowymi. Światła mijania powinny posiadać główne źródło światła o strumieniu, który nie przekracza 2000 lumenów. Światła mijania koniecznie muszą być wyposażone w specjalne urządzenia do oczyszczania reflektorów.

Jak kupić porządne światła w samochodzie?

Najbezpieczniejszym wyborem są oczywiście oryginalne światła w samochodzie od renomowanych producentów. Uważać należy z kolei na tanie chińskie światła, których niestety jest pełno na aukcjach internetowych. Bardzo ważne jest to, aby nowe żarówki do reflektorów i lampy sygnalizacyjne posiadały homologację drogową. W Polsce należy zwrócić uwagę na znak „E”, który odpowiada za homologację EKG ONZ. Jeżeli chodzi o znak „e”, to oznacza on z kolei homologację Unii Europejskiej. Oprócz homologacji warto zwrócić uwagę także na lumen, a dokładniej mówiąc na miernik strumienia świetlnego. Jak powszechnie wiadomo im wyższy lumen, tym oczywiście światło jest mocniejsze. Najbardziej wymagający kierowcy powinni postawić na światła w samochodzie, które mają około 800 lumenów. Nie można zapominać także o stabilności napięcia.

Redakcja eliterent.pl