Prawo jazdy na motor – nie zawsze jest konieczne

Istniejące przez wiele lat przepisy uprawniały do kierowania motocyklem dopiero po zdaniu prawa jazdy kategorii A i odebrania właściwego blankietu prawa jazdy. Zdawać prawo jazdy kategorii A mogła osoba, która w dniu egzaminu miała 17 lat. Nowelizacja przepisów skomplikowała sytuację. Istnieje nie tylko kategoria A, uprawniająca do prowadzenia każdego typu motocykli, w tym motocykli z wózkiem bocznym, ale i kategoria A1 i A2, uprawniająca do prowadzenia jednośladów o określonej pojemności silnika i mocy. Aby prowadzić motocykl, wiele osób nie potrzebuje jednak prawa jazdy kategorii A.

Prowadzenie motocykla z prawem jazdy na samochód

Osoby, które nie posiadają prawa jazdy kategorii A mogą także prowadzić motocykle, Jeśli kierowca posiada prawo jazdy kategorii B czyli prawo jazdy uprawniające do prowadzenia samochodów osobowych i innych pojazdów o masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, może też prowadzić motocykl. Warunkiem jednak dodatkowo jest posiadanie takiego prawa jazdy minimum trzy lata. Z prawem jazdy kategorii B nie można jednak prowadzić jednośladów o pojemności silnika przekraczającej 125 cm3. Ci, którzy chcą kierować jednośladami o większej mocy i pojemności, muszą zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii A i pozytywnie zdać egzamin w ośrodku ruchu drogowego. I tutaj jednak istnieje ograniczenie wiekowe.

Nie mniej niż 24 lata

Aby móc prowadzić wszelkie motocykle trzeba posiadać prawo jazdy kategorii A. Drugim koniecznym warunkiem jest ukończenie 24 roku życia. Istnieje jednak wyjątek od tej zasady. Jeśli ktoś ukończył 20 rok życia a prawo jazdy na samochody osobowe ma już ponad 2 lata, także może prowadzić wszelkie jednoślady. Wyjątkiem są tutaj trójkołowce o mocy przekraczającej 15 kW. Takie motocykle bowiem może prowadzić tylko ten, kto ukończył 21 rok życia.

Prawo jazdy na motor

Prawo jazdy na motor można zdawać po ukończeniu stosownego kursu. Obejmuje on 30 godzin części teoretycznej i 20 praktycznej. Jeśli jednak ktoś posiada już prawo jazdy kategorii A1 lub A2, część praktyczna może być skrócona o połowę. Nie ma też wymogu ukończenia części teoretycznej kursu. Koszt kursu na prawo jazdy na motor nie przekracza trzech tysięcy złotych. Oczywiście jest różny w różnych szkołach nauki jazdy, więc warto porównać ze sobą oferty co najmniej kilku szkół. Różnice w cenach kursów są bowiem bardzo wysokie.

Warto pamiętać, że wyjeżdżenie na kursie prawa jazdy minimalnej ilości godzin to obowiązek przewidziany prawem. Nie oznacza to, że nie może być ich więcej. Aby dobrze przygotować się do egzaminu na prawo jazdy, warto wykupić ich co najmniej kilka więcej i mieć pewność dobrego przygotowania do egzaminu na prawo jazdy, a także do późniejszego poruszania się po drogach publicznych.

Redakcja eliterent.pl