Holowanie na autostradzie – o czym należy pamiętać?

Awaria samochodu na autostradzie niestety nie należy do najprzyjemniejszych doznań, dlatego też też warto dowiedzieć się jak należy zachować się w takiej sytuacji. Wielu kierowców uważa, że nie ma gorszego miejsca na awarię auta niż właśnie autostrada. Z niniejszego artykułu dowiedzą się państwo, jak zadbać o bezpieczne holowanie i na co zwrócić szczególną uwagę.

Jak należy się zachować na autostradzie?

W pierwszej kolejności należy oczywiście zadbać o to, aby odpowiednio oznakowań miejsce postoju. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto jak najszybciej zjechać na pas awaryjny i oczywiście włączyć światła awaryjne. Dobrym pomysłem jest również założenie kamizelki odblaskowej, która doskonale sprawdzi się nie tylko w czasie mroku. Na nieoświetlonej drodze odblaski mogą uratować życie. Kolejnym obowiązkiem jest postawienie trójkąta odblaskowego, który należy ustawić przynajmniej 100 metrów od auta. Po wymienionych zadaniach warto zerknąć w pobliżu jakiego słupka zatrzymał się nasz samochód. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej poruszać się za barierką, która oddziela jezdnię od pobocza. Mało kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że siedzenie w aucie i oczekiwanie na pomoc nie jest zalecane.

Wezwanie pomocy

Po zabezpieczeniu miejsca należy wezwać pomoc. Mowa tutaj oczywiście o odpowiedniej służbie drogowej, która zabezpieczy miejsce postoju pachołkami. Jeżeli zachowaliśmy bilet, który otrzymaliśmy na bramce, to znajduje się na nim numer telefonu do służby drogowej. W razie potrzeby można skontaktować się także z budek z telefonem alarmowym, które zgodnie z przepisami umieszczone są co dwa kilometry po obu stronach pasa jezdni. Dużym atutem budek telefonicznych jest to, że nie trzeba znać nawet swojej lokalizacji, aby wezwać lawetę.

Jak wygląda holowanie pojazdu na autostradzie?

Holowanie na autostradzie realizowane jest oczywiście do najbliższego zjazdu, stacji benzynowej albo warsztatu. Pamiętać należy o tym, że holować samochód można wyłącznie autem, który jest do tego przystosowany. Na autostradzie niestety nie można liczyć na pomoc innych kierowców. Zatrzymanie osób postronnych jest bardzo niebezpieczne. Warto wspomnieć również o tym, że holowanie na autostradzie nie zawsze jest koniecznie. Służby drogowe po zabezpieczeniu pojazdu mogą go naprawić na miejscu (jeżeli jest to możliwe). Holowanie na autostradzie można kosztować nawet powyżej 300 zł. Z ekonomicznego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z bezpłatnej lawety z ubezpieczenia assistance.

Redakcja eliterent.pl