Integracja online – jak ją zorganizować?

Pandemia, która rozpoczęła się na całym świecie na początku 2020 roku sprawiła, że wiele kwestii uległo gwałtownej przemianie. Wiele sklepów zdecydowało się wdrożyć płatności bezobsługowe, a wiele firm przeniosło się na pracę zdalną. Jak w takiej sytuacji przeprowadzić integrację pracowników?

Czy integracja ma znaczenie?

Można zastanawiać się nad ogólnym sensem przeprowadzania integracji pracowników. Są to jednak działania, które mają duże znaczenie i dlatego też zdecydowanie warto zadbać o to, by pracownicy dość dobrze się poznali. W ten sposób można zapewnić sobie dużo wyższą efektywność całej grupy, a także – po prostu – lepszą atmosferę.

Dodatkowo, osoby które się znają, zdecydowanie łatwiej wspierają się w wykonywaniu zadań. Wzajemna sympatia sprawia, że podchodzą do działań pracowniczych w nieco inny sposób, w razie konieczności pomagając kolegom lub koleżankom i odciążając ich. Jednak wytworzenie tego typu więzi jest niemalże niemożliwe, gdy praca odbywa się zdalnie. Czy można przeprowadzić integrację online?

Jak zorganizować integrację online?

Integracja online to forma wspólnej rozrywki dla pracowników firmy. Zyskuje ona coraz większą popularność, gdyż w dobie pandemicznych obostrzeń, inna forma „spotkania” się ze znajomymi z pracy jest po prostu mocno utrudniona. Na szczęście, wiele firm rozrywkowych zdecydowało się wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku i podejmuje się organizacji integracji w formie internetowej.

Zdecydowaną zaletą integracji przeprowadzanej zdalnie jest także możliwość łatwiejszego zgromadzenia wszystkich pracowników podczas wspólnej imprezy. Można po prostu zorganizować spotkanie w godzinach pracy, co byłoby trudne w przypadku tradycyjnie organizowanych imprez.

Pomysły na integrację online

Wśród ciekawszych pomysłów na integrację w formie online jest wizyta w escape roomie. W takim przypadku, pracownik tego miejsca łączy się z uczestnikami zabawy za pośrednictwem komunikatora internetowego i jest „oczami” osób uczestniczących w integracji. Choć początkowo taka forma zabawy może wydawać się nieco utrudniona w porównaniu z normalną wizytą w escape roomie, pracownicy zapewniają, że zdecydowana większość osób odnajduje się w takich realiach stosunkowo szybko.

Kolejnym rozwiązaniem, stosowanym w niektórych większych firmach, jest umożliwienie pracownikom dokonania zamówienia w wybranej restauracji, ze zwrotem kosztów. Później odbywa się integracja online, w trakcie której uczestnicy spotkania mają możliwość po prostu posiedzieć wspólnie, spożywając posiłek i rozmawiając.

Redakcja eliterent.pl