Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt deweloperski?

Budowa nowego mieszkania jak powszechnie wiadomo generuje bardzo wysokie koszty. Inwestorzy muszą ponosić nie tyko koszty budowy nowej nieruchomości, ale również koszty pracownicze, koszty materiałów i koszty związane z zakupem odpowiedniego projektu. Kredyt deweloperski jest doskonałym wyborem dla tych osób, które nie mogą sfinansować inwestycję ze swoich własnych środków pieniężnych. Według najnowszych danych nawet 90% inwestorów korzysta z finansowania zewnętrznego, a w szczególności z kredytów deweloperskich.

Czym tak naprawdę jest kredyt deweloperski?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że kredyt deweloperski jest pożyczką celową. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że pieniądze należy przeznaczyć na konkretne cele. W dużej mierze to właśnie dzięki kredytowi deweloperskiemu można wybudować albo wyremontować mieszkanie. Dzięki kredytowi deweloperskiemu można wybudować nie tylko budynki mieszkaniowe, ale również całe osiedla pod zamieszkanie. Kredyt deweloperski jest idealnym rozwiązaniem również dla tych inwestorów, którzy chcą postawić wszelkiego rodzaju powierzchnie biurowe i pomieszczenia użyteczności publicznej.

Jak znaleźć dobry kredyt deweloperski?

Poszczególne banki oferują różne kredyty deweloperskie, dlatego też znalezienie tego najlepszego niestety nie jest prostym zadaniem. Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę oczywiście na oprocentowanie kredytu deweloperskiego, marżę i wszelkie prowizje. Ogromną rolę odgrywa również wysokość oraz częstotliwość wypłacania poszczególnych rat. Jeżeli chodzi o sam okres kredytowania, to pamiętać należy o tym, że dzieli się on na okres budowy i sprzedaży. Etap budowy zazwyczaj trwa 3 lata. Etap sprzedaży trwa zazwyczaj od 1 do 3 lat. Warto wspomnieć także o tym, że każdy bank wymaga wniesienia wkładu własnego, który musi wynieść co najmniej 20% kosztów całej inwestycji.

Cenne wskazówki

Jeżeli istnieje taka możliwość to warto dokładnie sprawdzić wszystkie możliwości finansowania i prześledzić szczegółowo rynek nieruchomości. Kluczem do sukcesu jest tak naprawdę przygotowanie profesjonalnego biznesplanu, który oparty jest na rzetelnych danych i aktualnych informacjach. Osoby, które nie są w stanie samodzielnie przygotować biznesplanu mogą zawsze skorzystać z fachowego doradztwa. Aby ułatwić sobie dostęp do finansowania warto jak najszybciej założyć dobry rachunek powierniczy. Na samym końcu należy zwrócić uwagę na wszelkie ryzyka i ustalić szczegółowo plan jak sobie z nimi poradzić.

Redakcja eliterent.pl