Promocje bankowe – o czym trzeba pamiętać przed skorzystaniem z nich?

Każdy, kto kiedykolwiek zastanawiał się nad skorzystaniem z promocji bankowych, powinien wiedzieć, na co zwracać uwagę przed podpisaniem umowy. To bardzo ważne, bo dzięki temu można uniknąć bardzo przykrej niespodzianki. O czym warto wiedzieć? O czym trzeba pamiętać?

Czytaj umowę

Promocje bankowe są najczęściej bardzo atrakcyjne i zachęcają do korzystania z nich nawet bez zastanowienia. To jednak duży błąd. Każdą ofertę bankową należy dobrze sprawdzić, nim podejmie się decyzję o skorzystaniu z niej. Bardzo ważne jest więc dokładne przeczytanie umowy oraz wszystkich warunków w niej zawartych. Nie powinno się tego robić w pośpiechu. Najlepiej jest zabrać ze sobą ją do domu i przeczytać kilka razy na spokojnie w wybranym przez siebie czasie. Nie powinno się za to zgadzać na podpisanie umowy od razu, przy pracowniku banku i bez dokładnego przeczytania umowy. Presja czasu oraz obecność doradcy bankowego mogą być powodem podjęcia decyzji pod wpływem chwili. Później może się okazać, że była to decyzja błędna.

Zadawaj pytania

Bardzo ważną sprawą jest zadawanie pytań. Każda promocja bankowa ma swój regulamin. Zwykle jednak jest on tak sformułowany, że zwykłemu zjadaczowi chleba ciężko jest go zrozumieć. W takim regulaminie pojawia się specjalistyczne słownictwo i zagadnienia branżowe. Dlatego też często zdarza się, że nawet po przeczytaniu szczegółowego regulaminu promocji bankowej można mieć problemy z dokładnym określeniem, o co w nim chodzi. Dlatego bardzo ważne jest, by w razie jakichkolwiek wątpliwości zadawać pytania. To nie jest powód do wstydu, a pracownik banku ma obowiązek dostarczyć klientowi wszystkich informacji potrzebnych do podjęcia decyzji o zawarciu umowy. Pytania można sobie spisać na kartce już podczas czytania umowy i regulaminu promocji. Dzięki temu nie ma ryzyka, że zapomni się o czymś ważnym lub że pominie się coś, co wcześniej wzbudzało duży niepokój i niepewność.

Przelicz

Przed skorzystaniem z jakiejkolwiek promocji bankowej koniecznie trzeba dokładnie wszystko przeliczyć. Zdarzają się promocje, które mają dodatkowe ukryte koszty i tylko pozornie wydają się korzystniejszą ofertą niż ta tradycyjna. Bardzo dobrze jest więc zaplanować sobie czas na podjęcie decyzji tak, by można było dokładnie przeliczyć ewentualne oszczędności związane z korzystaniem z promocji bankowej i porównać je z opłatami ze zwykłego cennika banku. Może się tak zdarzyć, że różnica pomiędzy nimi będzie bardzo mała. Może też się okazać, że promocja jest bardzo atrakcyjna i pozwala bardzo dużo zaoszczędzić.

Redakcja eliterent.pl